Plánování jezírka

koupací jezírko

Je řada možností jak a jaké zahradní jezírko vybudovat.  Pokud máme mít z jezírka radost a trávili u něj chvíle pohody, je zapotřebí, aby jezírko nejen tvarem, typem a velikostí ideálně zapadlo do zahrady, ale aby bylo i funkční a nepříliš náročné na údržbu. Naplánujete-li jezírko, dobře bude vám odměnou vodní zahrada splňující všechny vaše požadavky. Pečlivý návrh jezírka ušetří prostředky vynaložené na změny a vícepráce, které jste mohli „odladit“ již na počátku.

Volba místa pro zahradní jezírko

První krokem při plánování jezírka je informovat sousedy o svém záměru a ověřit si podmínky a požadavky stavebního úřadu. Pak následuj volba optimálního místa pro stavbu zahradního jezírka. Při hledání místa pro zahradní jezírko záleží na velikosti zahrady, celkovém stylu a konceptu. V zásadě se doporučuje respektovat tyto principy:

  • Plánovat vždy trochu velkoryseji, větší a hlubší jezírka mají stabilnější ekosystém a vyžadují méně péče než malé vodní nádrže, hloubku a velikost volte dle účelu použití jezírka.

  • Zahradní jezírko by nemělo zabírat více jak 15% dostupné plochy. Zapracujete do plánu nejen vlastní jezírko ale i přiléhající zónu 1-2 m,  přívod a přepad vody, rozmyslete umístění filtrace.

  • Nezapomeňte na rozvody elektřiny potřebné pro filtry a čerpadla nebo osvětlení, dále na proudový chránič  cca 30mA.

  •  Ideální je místo s 5-7 hodinami denního svitu, přes poledne pokud možno zastíněné.

  • Stromy by měly být vzdáleny od jezírka alespoň 5 m daleko, keře pak 2 m.

  • Vyhněte se místům blízko kompostu, skládek materiálu, dřeva, pozor na rozvody inženýrských sítí.

  • Pokud je jezírko přímo u domu je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost izolaci, aby nedošlo k podmočení základů.

  • Voda se přirozeně shromažďuje v nejníže položeném místě zahrady, je dobré toho využít

  • Zvažte dostupnost techniky pro vybudování zahradního jezírka i způsob uskladnění vykopaného materiálu.

  • Posuďte vhodnost místa vzhledem k dostupným variantám stavebního materiálu pro zahradní jezírko

 

Máte návrh jezírka hotový a hledáte realizační firmu?
Stačí vyplnit on-line formulář, budeme vás kontaktovat.  Poptávka jezírka

Úvodní návrh tvaru a velikosti jezírka

Vybrali jsme místo pro jezírko a nyní je čas zvolit tvar, velikost a profil zahradního jezírka. Zamyslete se sami a zpracujte své představy v rámci možností na papír. Úvodní návrh tvaru a umístění, by měl vytvořit majitel zahrady a promítnou do něho svoje představy a znalosti pozemku . Není to úplně snadné, ale tato vynaložená energie na úvod stavby se rozhodně vyplatí. Návrh jezírka pak předložte rodině a hlavně realizační firmě k diskuzi a případné korekci, rádi vám poradí. Prostor pro úpravy vždy bude, ale již to bude vaše vlastní myšlenka a nápad, vaše jezírko, které budete užívat s vaší rodinou.

Příklady realizovaných návrhů zahradních jezírek

návrh zahradního jezírka

návrh zahradního jezírkazahradní jezírko