Okolí jezírka, kameny

zahradní jezírko

Kouzlo jezírka nejvíce vynikne, pokud náležitou pozornost věnujeme také jeho okolí a dotvoříme harmonický celek. Proto věnujte stejné úsilí jak jezírku, tak navazující cestičce, napojení koruny z kamenů a kačírku k trávě, dřevěnému molu, přiléhajícím mostům nebo lávkám. Cesta od domu či terasy směřující k jezírku přirozeně navádí pohled na zahradní jezírko. Cestičky  se snažte vybudovat v souladu s tvarem zahradního jezírka.

Úprava okolí jezírka

Pro cestičku k zahradnímu jezírku můžete použít betonovou nebo keramickou dlažbu, ideálně přírodní kámen. Mezi nejlevnější varianty patří štěrková cesta či cesta vysypaná kůrou. Podstatné je, aby cesta byla pevná a bezpečná. Pro betonovou dlažbu či kámen je zapotřebí připravit lože z vrstvy 20 cm štěrku, nad tento 5 cm písku. Dlažbu můžete uložit do písku, případně pro větší pevnost do betonu. Vzniklé spáry vysypte pískem. Upřednostněte hrubší povrch dlaždic, abyste předešli uklouznutí. Lávky a mola jsou prodloužením cesty až nad hladinu  jezírka. Lze z nich lépe pozorovat vodní hladinu, krmit ryby nebo jezírko udržovat. Níže je uvedeno několik typů pro jejich stavbu.

Typy pro stavbu mostu a lávek

  • šířka mostu nebo lávky alespoň 70 cm
  • vyplatí se investovat do kvalitního dřeva, např. modřín, nebo dub, který má vysoký obsah pryskyřice, odolává vodě a snáší vlhkost bez dodatečných nátěrů
  • pokud se rozhodnete použít ochranný nátěr, pak volte pouze speciální prostředky, které dřevo ochrání a nejsou nebezpečné pro vodu, ryby ani rostliny např. přírodní oleje, je ovšem zapotřebí nátěr/napuštění každý rok obnovit
  • mezi prkny nechejte cca 1,5 cm mezeru, případně do nich vyfrézujete drážky pro snazší odtok vody při deštích
  • bez nutné podpěry ve vodě lze stavět mostky do délky 2,5 m
  • mostek zahrňte již do plánu jezírka, nejpřirozeněji působí v zúžené části jezírka
  • lávky a mostky osvětlete.

 

Hledáte firmu, která realizuje jezírko i okolí (lávky, mostky, kameny)?
Stačí vyplnit on-line formulář, budeme vás kontaktovat.  Poptávka jezírka

Nabídka valounů pro stavbu jezírka

Důležitým prvkem, který dotvoří jezírko, potůček či okolí jezírka jsou vhodné kameny a oblázky. Při ukládání kamenů na fólii buďte velice opatrní, často dochází k proražení fólie, což většinou zjistíte až při napuštění zahadního jezírka. Podkladová geotextilie pod kameny je smamozřejmostí.

V naší nabídce naleznete nabídku kamene "Labský valoun", viz foto níže, cenu a podmínky dodání rádi sdělíme na dotaz.

valouny do zahradního jezírkazahradní jezírko valounzahradní jezírko valoun