UV lampy, ozonizátory

uv lampa  pro zahradní jezírka

UV lampy  se používají k likvidaci parazitů, choroboplodných zárodků a  jednobuněčné řasy, která tvoří zelený případně hnědý zákal v jezírku. Jednobuněčná řasa se v jezírku rozvíjí, i když mechanická i biologická filtrace správně funguje. UV lampa se skládá z transformátoru a trubice či soustavy trubic s UV výbojkou. Účinnost UV lampy se používáním snižuje, přičemž při 60% účinnosti mikroorganismy již přežívají.

UV lampy

UV záření se rozlišuje dle vlnové délky. UV-A záření (315-400nm) a UV-B záření (280-315 nm) způsobuje hnědnutí pokožky, podporuje tvorbu vitamínu D, ale ve větších intenzitě je zdraví škodlivé. Pro dezinfekci a likvidací virů, bakterií se používá UV-C záření o vlnové délce 200 - 280 nm. Voda protékající kolem UV trubice je ozářena a tím dochází k likvidaci k narušení DNA struktury a ničení jednobuněčné řasy, choroboplodných zárodků, virů a parazitů. Životnost UV trubice je cca 8000 hodin. UV lampa likviduje pouze mikroorganismy, které přímo ozáří, proto kolonie nitrifikačních baktérií uchycených ve filtračních médiích, na jezírkové fólii či kamenech nejsou poškozeny. Na závěr ještě doporučení k dimenzování UV lampy, obecně se doporučuje 1-3 W/m3 dle hustoty rybí obsádky. Kvalitní UV lampy můžete zakoupit na jezirka-shop.cz

Potřebujete kvalitní UV lampu do jezírka?
Vybírejte z široké nabídky UV lamp na Jezírka-shop.cz. UV lampy v e-shopu

Ozonizátory

Další možností k dezinfekci vody v zahradním jezírku je ozonizace. Ozón se používá již řadu let k dezinfekci pitné vody, nyní se jeho využití posunulo i do oblasti chovu KOI kaprů a okrasných ryb. Ozón - trojmocný kyslík, který má silné oxidační a sterilizační vlastnosti, je vyráběn v ozonizátoru. Činností ozonizátoru se voda v jezírku nejen sterilizuje, ale také výrazně projasňuje a mizí zápach. Ozonizátory kombinují výrobu ozónu s účinkem UV lampy, kdy UV záření zpětně štěpí trojmocný kyslík 03 na O2, čímž dojde k nasycení vody kyslíkem.