Jezírková čerpadla

jezírková čerpadla

Jezírková čerpadla uvádějí vodu do pohybu. Jsou nepostradatelná při stavbě potůčku, vodopádu, fontánky a zejména pro filtraci vody v jezírku. Před výběrem jezírkového čerpadla zjistěte požadavky na čerpání vody (l/hod) dané parametry filtru či potoku. Následně čerpadlo vyberte podle dopravovaného množství vody v závislosti na čerpací výšce. Hodnoty odečtete z výkonové křivky jezírkového čerpadla

Sice platí, že čím vyšší výkon čerpadla tím větší spotřeba. Vždy je ale vhodnější jezírkové čerpadlo lehce předimenzovat a mít mírnou výkonovou rezervu. Pro snížení hydrostatického odporu se doporučuje čerpadlo napojit co nejkratší hadicí většího průměru. Na delší vzdálenosti a pro větší množství přepravované vody nedoporučujeme hadice průměrů 25 mm a menších, jsou v nich vysoké tlakové ztráty. Pro srovnání při převýšení 1 m a délce hadice 5 m dodá totožné jezírkové čerpadlo při použití hadice DN 25 o čtvrtinu méně vody než při použití hadice DN 32.

Potřebujete kvalitní jezírkové čerpadlo?
Vybírejte z široké nabídky čerpadel na Jezírka-shop.cz. Čerpadla v e-shopu

Druhy jezírkových čerpadel

Jezírková čerpadla pro napájení potoků či vodopádů

Při výběru jezírkového čerpadla pro napájení potoku či vodopádu nesmíte podcenit jejich výkon, koryto by mělo být permanentně zásobeno vodou. Potřebný průtok vody korytem se odvíjí od jeho šířky. Orientačně, lze uvažovat, že na 1 cm šířky potoku je zapotřebí zajistit průtok vody 1-2 l/min.                                                                

Filtrační jezírková čerpadla

Filtrační čerpadla patří k nejdůležitějším komponentům v celém jezírku, zvláště poud v jezírku chováte ryby. Společně s filtrem zajišťují optimální kvalitu vody a život v jezírku. Čerpadlo ženoucí vodu přes filtr je zatíženo 24 hod/den po celou sezónu, proto při jeho výběru jezírkového čerpadla, sledujte dostatečný výkonu a spolehlivost. Dalšími důležitými parametry je snadnost čištění a spotřeba elektrické energie. Instalací nízkoenergetického čerpadla lze ušetřit až 40% nákladů na elektrickou energii.

Jezírková čerpadla pro vodní hry

Jezírková čerpadla mohou napájet fontánky, zřídla, chrliče vody, vodotrysky a další vodní hry. Pro tyto účely volte speciální čerpadla s nízkým příkonem.

Široký výběr všech druhů čerpadel do jezírek nabízí jezírka-shop.cz

Na závěr jen připomenutí, že voda a elektřina nejsou zrovna kamarádi, proto striktně dodržujte bezpečnostní předpisy. Montáž elektrického zařízení přenechejte odborníkům! Dbejte na bezpečné uložení kabeláže, použijte uzamykatelný elektrorozvaděč a ochranné spínače a nezapomeňte na pravidelnou údržbu a revize.