Skimery, guly a potrubí rozvody

skimmer

Skimmer a gula jsou společně s potrubními rozvody součást filtračního systému. Pro propojení skimmerů a gul s filtrem se používají oranžové KG potrubí o průměru 110 případně 160 mm. KG potrubí se spojuje zasunutím do hrdla s gumovým těsněním a pomocí montážního gelu. U menších jezírek se pro rozvody používají ohebné flexi hadice o průměru 25-63 mm, které jsou mrazuvzdorné a mechanickému poškození.

Skimmer

Skimmer slouží k odstranění nečistot plovoucích na hladině (listí, tráva, prach nebo pyl) dříve než stačí nasáknout a klesnout na dno, kde je odstranění nečistot složitější a je nutno použít například jezírkový vysavač. Voda z hladiny je do skimmeru nasávána vírem způsobeným čerpadlem. Nečistoty jsou pak zachyceny ve filtračním koši, případně v následném mechanickém předfiltru. Pro zahradní jezírka v blízkosti stromů nebo cest, je skimmer nevyhnutelný. Při výběru skimmeru je určujícím parametrem plocha vodní hladiny.

Potřebujete kvalitní skimmer do jezírka ?
Vybírejte z široké nabídky skimmerů na Jezírka-shop.cz. Skimmery v e-shopu

Gula

Gula je velice důležitý prvek filtračního systému, jehož pomocí docílíme průběžného odkalování dna. Odsávání detritu ze dna je zásadní v boji s rozvojem řas, množství 2 mm usazenin na dně má tolik živin co 1m3 vody. Vyhneme se také hnilobným procesům napomáhajícím parazitům a infekčním nemocem k rozvoji. Gula může být napojena gravitační filtraci nebo na čerpadlovou šachtu. Další výhodou je, že při použití guly nejsou v jezírku instalovány a tudíž ani vidět žádné hadice.

Rádi bychom upozornili na zajímavou variantu guly v naší nabídce - vzduchovací gulu. Místo klasického klobouku je na gule umístěn vzduchovací kotouč, který dokonale okysličí zahradní jezírko díky mikroporézní membráně. Membrána se nezanáší vodním kamenem. Vyniká obrovským povrchem a tvorbou mikrobublinek vzduchu, které zajišťují optimální rozpustnost kyslíku ve vodě.

Provzdušnění jezírka pomocí vzduchovací guly, skimmery v provozu na videu