|
Problémy v péči o jezírku vyplývají buď z chyb při založení jezírka nebo z podcenění průběžné kontroly a údržby jezírka. Nejčastější problém je výskyt zeleného zákalu (jednobuněčné řasy) a dlouhé vláknité řasy. Tyto jednoduché organismy jsou přirozenou součástí každého vodního prostředí a nelze je bez umrtvení vody chemickými prostředky vyhubit. V jezírku jejich počet redukujeme odbouráváním živiny, které potřebují k životu. |
Voda v jezírku obsahuje příliš mnoho živin. Příčin může být více: usazený kal na dně, mnoho ryb, nadměrné přikrmování, jezírko je zaneseno odumřelými rostlinami, pylem nebo listím. Filtrační zařízení je nefunkční, zanesené nebo nedostatečně dimenzované. V případě, že externí filtr v jezírku zcela chybí, voda je "čištěna" přes regenerační zónu a dochází ke stále většímu rozvoji řas, je zapotřebí dodatečná montáž externího filtru. Regenerační zóna je zanesena a neplní svoji funkci.
Vždy je zapotřebí provést kontrolu kvality vody, zjistit a odstranit příčinu. Dočasné řešení je aplikace jednorázových přípravků k potlačení řasy. Chemie do jezírka ovšem nepatří. Trvalé řešení zajistí mechanicko-biologická filtrace a UV lampa, oboje můžete koupit na jezirka-shop.cz nebo v naší prodejně.
Chcete vyřešit problém s řasou pomocí kvalitní filtrace?
Stačí vyplnit on-line formulář a my vám nabídneme řešení. Poptávka
Voda se ze zahradního jezírka přirozeně odpařuje přirozeně nejvíce v létě a za větrného počasí. Úbytek vody může být způsoben i díky špatně nastaveným vodním hrám. Vodu je třeba dopustit upravit nastavení vodních her, a jestliže je to možné zahradní jezírko zastínit.
Složitější náprava je u dalších příčin úniku vody, jako je poškozená bariéra vzlínání nebo netěsnící folie. Zde je zásadní identifikovat poškozené netěsnící místo. Vodu v jezírku postupně upouštějte, případně nechte vodu samovolně ustoupit k netěsnosti v jezírkové fólii. Největší problém je netěsnost najít, nejčastěji je pod kameny či štěrkem. Pokud se jí podaří najít , máte vyhráno, speciálním lepidlem netěsnost jednoduše odstraníte.
Pokud rostliny neprospívají nebo dokonce začnou během léta žloutnout, nemají optimální podmínky pro růst. Důvodů může být více, mohou být umístěny v příliš slunném či stinném místě nebo ve špatné hloubce, nemají dostatek živin, či jsou napadeny škůdci. Zvláště lekníny jsou náchylní na optimální umístění, vyžadují klidné místo bez stříkající vody s 5 – 6 hodinami slunečního svitu denně. Nezapomínejte na kontrolu kvality vody.
V případě, že se ryby drží u hladiny a „lapají“ po vzduchu, je ve vodě malý obsah kyslíku. Je zapotřebí doplnit do vody kyslík vzduchovacím zařízením, nebo i proudem vody z hadice puštěným přes síto či kropáč z konve.
V případě, že zpozorujete nemocné ryby je zapotřebí je odchytit, dát do karantény a zjistit příčinu nemoci. Nemocné ryby většinou odmítají potravu, lapají po vzduchu, mají trhavé pohyby, případně se po těla se objevuje vyrážka. Mezi nejčastější choroby ryb patří virémie, různé plísňové, bakteriální a parazitní choroby. Po poradě s odborníkem ryby náležitě přeléčte.
Nezapomínejte na kontrolu kvality vody, příčinou chřadnutí ryb a odmítání potravy může bý například vyšší koncentrace mědí ve vodě.
Další užitečné rady a tipy jak péčují o jezírko ostatní majitelé jezírek hledejte na diskuzním fóru jezirkamanie.cz.