Péče o ryby v jezírku

ryby v zahradním jezírku

Vodomilný hmyz jako potápníci, šídla, vážky, obojživelníci a drobní savci se do jezírka nastěhují brzy po jeho založení sami. Jiné to je s rybami, ryby musíme do zahradního jezirka vysadit my. Zda tomu tak bude nebo ne, je naše rozhodnutí. Pokud se rozhodneme zahradní jezírko oživit a ryby do něj vysadit, měli bychom dbát o jejich dobré životní podmínky. Z obsáhlého tématu péče o ryby, uvádíme všeobecný úvod do problematiky.

Ryby v jezírku

Skutečnost, že budete v zahradním jezírku chovat ryby, je nutné zakomponovat již do plánů stavby jezírka a promítnout do osazení jezírka kvalitní filtrací. Nové jezírko můžete osadit rybami až po vytvoření biologické rovnováhy, což je otázka jednoho až dvou měsíců dle konkrétních podmínek. Zda je vhodná doba a biologický filtr jíž řádně funguje, poznáte podle nárůstu povlaku řasy na stěnách jezírka.

Stav a chování ryb pravidelně kontrolujte, abyste zavčas objevili nestandardní chování ryb či nemoci. Nemocná ryba většinou nepřijímá potravu, můžete sledovat změny na povrchu těla nebo tření se o kameny. V případě, že zpozorujete nemocné ryby je zapotřebí je odchytit, dát do karantény a zjistit příčinu nemoci. Po poradě s odborníkem ryby náležitě přeléčte. Karanténa se pro ryby také doporučuje v případě jejich nákupu z neznámého zdroje.

Strádají ryby ve vašem jezírku?
Léčiva a vitamíny koupíte na Jezírka-shop.cz. Léčiva a vitamíny v e-shopu

Během celého roku, tedy i v zimě musíte rybám zabezpečit optimální kvalitu vody a především dostatečný obsah kyslíku ve vodě. V zimě tedy nenechávejte celý povrch jezírka zamrznout, k čemuž vám pomůže plovák proti zamrznutí, kompresor, topné těleso nebo čerpadlo o výkonu cca 3000 l/hod. V průběhu celého roku nezapomínáte na pravidelnou kontrolu kvality vody v jezírku.

Užitečné rady a tipy  týkající se chovu a nemocí jezírkových ryb hledejte na diskuzním fóru  jezirkamanie.cz.


Nákup a přeprava ryb

Péče o ryby začíná jejich nákupem a úspěšným transportem. Při nákupu ryb sledujte u ryby tyto základní znaky:

  • ryba má jasné oči
  • ryba klidně plave nebo stojí ve vodě na místě
  • sliz na povrchu těla ryby je čirý
  • šupiny jsou v neporušené vrstvě
  • tělo ryby je bez známek oděru a zranění na povrchu těla nebo ploutvích

 

Rybu by vám prodejce ryb měl předat ve speciálním PVC vaku s kyslíkem, při přepravě pak dodržujte tyto zásady:

  • ryby přepravujte šetrně
  • nedovolte nadměrné zahřátí vody v PVC vaku (např. v autě) a tím úbytku kyslíku, hrozí uhynutí ryb
  • před vypuštění ryb do jezírka nejdříve položte na cca 45 min PVC vak na hladinu jezírka (ne na přímém slunci), dojde tak k vyrovnání teplot
  • následně doplňte vak vodou z jezírka a ještě po dobu 15 minut nechte ryby v přepravním vaku
  • po přivyknutí ryb na vodu z jezírka, ryby opatrně vyjměte z vaku a vypusťte do jezírka

 

Vysazení ryb na videu

.

 

Krmení ryb v jezírku

Ryby v zahradním jezírku nalézají přirozenou potravu (hmyz, larvy nebo semena rostlin). Ryby s touto potravou většinou vystačí, pokud ovšem chováte více ryb nebo větší jedince ryby přikrmujte. Kvalitní krmivo pro ryby můžete zakoupit na  jezirka-shop.cz. Množství krmiva  v závislosti na velikosti ryb a teplotě vody v jezírku je určeno k celkové hmotnosti obsádky ryb v rozsahu (0,1-3%). Více krmíme se stoupající teplotou vody. Doporučujeme krmit menší množství krmiva, které ryby zkonzumují během 5-7 minut a celkové dávku tak rozdělit na více dávek.

KOI kapry přikrmujeme, pokud teplota voda v jezírku je vyšší než 10-12 °C. Jeseteři a veslonosy přijímají krmivo i v zimě cca 0,1% hmotnosti týdně. Nedoporučuje se je ovšem v zimě krmit ve společné obsádce s KOI kapry. KOI kapři krmivo v zimě nestráví! Metabolismus KOI kaprů je v zimě zpomalený (hybernují), srdce bije 1-2x za minutu. KOI kapry krmíme na jaře a na podzim (při teplotách vody 10-15°C) potápivým krmivem bohatším na tuky, v tomto období se také doporučuje přidávat vitamín C a další prostředky na posílení imunity. V létě KOI kapry krmíme plovoucím krmivem bohatším na bílkoviny. Jeseterovité ryby krmíme krmivem s větším obsahem tuku i bílkovin. Pokud chováme KOI kapry a jesetery v jedné nádrži, nejdříve prokrmíme KOI kapry a jakmile začnou žrát, krmíme padajícím krmivem i jesetery. Předejdeme tomu, že KOI kapři sesbírají krmivo i jeseterům.

Ryby v zimě

Zima je období klidu, ale  hladina jezírka by neměla kompletně zamrznout. Tipy jak zabránit kompletnímu zamrznutí hladiny najdete v části jezírko během roku. Pokud voda přesto zamrzne, tak led neprosekávejte, ale polijte horkou vodu, abyste nevyrušili živočichy ze zimního spánku. Po jezírku nechoďte ani nebruslete, výjimku udělejte při odstraňování vrstvy sněhu, která stíní rostlinám a živočichům.