Zahradní jezírko během roku

zahradní jezírko během roku

Zahradní jezírko je uměle vytvořený biotop a jeho udržení v požadovaném stavu vyžaduje pravidelnou péči. V rámci webu jezirka-brno.cz se snažíme sdílet informace, které vám pomohou vyvarovat se hlavních chyb, jež jsou zdrojem pozdějších problémů. Nejdůležitější je zajištění čisté a biologicky nezávadné vody, které dosáhneme kvalitním filtračním systémem. Pokud máme zajištěnou kvalitu vody, je dostatek čas se věnovat i okolí jezírka a hlavně tomu podstatnému odpočinku a relaxu, proto jsme jezírko přece budovali!

Jezírko na jaře

Zahradní jezírko ožívá na jaře velice brzo. Je zapotřebí jezírko překontrolovat, zda nám zima nenadělala nějaké škody. Z hladiny jezírka odstraňte případné nečistoty, pečlivě projděte a zkontrolujte bariéru vzlínání, prohlédněte okolí jezírka, lávky, mostky a cestičky. Samozřejmostí je přezkoušení kvality vody v jezírku. Potůček vyčistěte a před spuštěním zkontrolujte a ošetřete veškerou technologii jezírka. Zvláštní pozornost věnujte stavu filtrů a filtračním materiálům. Filtrační systém spouštíme, jakmile se teplota vody pohybuje okolo 10° C, což bývá na přelomu března a dubna. Při spuštění filtrů aplikujeme startovací bakterie, které postupně rostou, až biologický filtr dosáhne plného výkonu. Po aplikaci startovacích bakterií vypněte na cca 3-4 dny UV lampu.

Potřebujete nastarovat biologickou filtraci?
Startovací bakterie koupíte na Jezírka-shop.cz. Bakterie v e-shopu

Jakmile se příroda více probudí, začněte s péčí o rostliny a ryby. Pokud jste některé obyvatele jezírka ukryli před zimou do tepla, přemístěte je zpět. Sestříhejte a odstraňte odumřelé části rostlin, případně zredukujte jejich stav. V případě potřeby rostliny přemístěte či změňte jejich skladbu. Zkontrolujte stav a počet ryb v jezírku. Jakmile teplota vody dosáhne 12° C, začněte ryby přikrmovat. Zpočátku je dobré aplikovat krmivo pro ryby do nízkých teplot vody.

Jezírko v létě

Léto patří u zahradního jezírka k nejkrásnějším obdobím. Činnost omezte na základní péči, krmení ryb a vychutnávejte si pohodu a klid, proto jste si jezírko pořídili. Průběžně procházejte rostliny a odstraňujte jejich odumřelé části a  kontrolujte funkčnost technických zařízení. Hlavní pozornost je během léta upřena na dostatek vody a správnou kvalitu vody v jezírku. Provádějte pravidelné kontroly kvality vody, pokud není viditelný žádny problém zaměřte se na základní parametry pH vody, dusíkaté sloučeniny, teplotu vody a obsah kyslíku. Při nadměrném výskytu řasy překontrolujte funkčnost UV lampy a filtru, případně jej vyčistěte.

Užitečné rady a tipy jak péčují  o jezírko ostatní majitelé jezírek hledejte na diskuzním fóru  jezirkamanie.cz.

Jezírkový vysavač na videu

Jezírko na podzim

Na podzim je dobré zamezit padání většího množství listí na hladinu. Zvláště pokud je zahradní jezírko v blízkosti stromů natáhněte přes jezírko ochrannou síť. Zredukujte přes léto bujně narostlé rostliny, včetně těch ponořených. Překontrolujte kvalitu vody. Rákosy nebo ostatní rostliny s dutými stvoly, které zajišťují v zimě výměnu plynů mezi vodou v jezírku a vzduchem, nechejte stát, případně je svažte. Odstraňte odumřelé části rostlin, případně odsajte bahno. Jakmile teplota vody v jezírku klesne pod 12° C, přestaňte ryby přikrmovat. Rostliny a ryby, které by nepřižili v jezírku naši zimu zavčas přemístíte do tepla. Vypněte a zazimujte technologii jezírka, nezapomeňte zkontrolovat potrubí, zda v nich nezůstala voda. Čerpadla v hloubce více jak 80 cm můžete ponechat, pokud je vyjmete tak je po vyčistění uložte do vody.

Jezírko v zimě

Zima je období klidu a to platí i o životu v zahradním jezírku, ale i v zimě je zapotřebí zabezpečit výměnu plynů a přístup kyslíku do vody. Zvláště pokud v jezírku máte ryby, hladina jezírka by neměla kompletně zamrznout. Kompletnímu zamrznutí hladiny předejdete několika možnými opatřeními. Při mírných zimách je účinný plovák na hladině. Tento způsob však funguje pouze do mínus pěti stupňů, pak dochází k zamrznutí hladiny. Další řešení je použít topné těleso společně s termostatem pro úsporu energie, možným řešením je také použití vzduchovacího kompresoru, pozor ovšem na ochlazování jezírka z důvodu dodávky studeného vzduchu.Účinné řešení které doporučujeme je použití malého čerpadla o výkonu cca 3000  - 4000l/hod, které se ponoří 40 cm pod hladinu a proudící  voda spolehlivě zajistí otvor v ledu.

Pokud voda přesto zamrzne, tak led neprosekávejte, ale polijte horkou vodu (postavte hrnec s horkou vodu  na led), abyste nevyrušili živočichy ze zimního spánku. Po jezírku nechoďte ani nebruslete, výjimku udělejte při odstraňování vrstvy sněhu, která stíní rostlinám a živočichům.

Máte vše pro zazimování jezírka?
Zboží pro zimu v jezírku koupíte na Jezírka-shop.cz. Zboží pro zimu v e-shopu