Vyza velká

vyza velká

Vyza velká je další společník do jezírka pro jesetery a KOI kapry. Vyza velká je největší rybou planety (žralok je paryba). Jako maximální hodnoty vyzy velké se uvádí věk 200 let, délka 850 cm a váha 2500 kg. Průměrně vyza velká dorůstá délky 150-300 cm při váze do 200 kg, těchto parametrů se v jezírku však nemusíte obávat. Vyza velká žije jak v moři a to Kaspickém, Černém případně Jaderském moři, tak v řekách, kam táhne v době tření.

Vyza velká

Huso huso

Vyza velká má krátký nos, před obrovskými ústy jsou čtyři dlouhé vousky. Vyza má na bocích a hřbetu řadu kostěných štítku, horní lalok ocasní ploutve je výrazně delší než spodní. Vyza velká je dravec, který se v mládí živí spíše korýši, ale postupně se orientuje na lov ryb. Z tohoto důvodu jsou pro zahradní jezírko vhodní pouze menší jedinci.

Vyza velká je známá pro velký počtem jiker, co se týká počtu i jejich hmotností. Vytírá se zhruba jendnou za pět let. Právě jikry a chutné maso jsou důvod pro její nadměrný lov. Dnes je vyza velká chráněna, aby nedošlo k její úplné záhubě.

Aktuální nabídka vyz v prodejně Brno-Bohunice, Sobolova 13.

Vyza velká na videu