KOI kapr

KOI kapr

KOI kapr patří společně s jesetery mezi nejoblíbenější ryby pro chov v zahradním jezírku. Jejich nádherné zbarvení přiláká pozornost a obdiv.. KOI kapři jsou v Japonsku, odkud pochází, považováni za symbol štěstí a úspěchu. Chov KOI kaprů v jezírku má své specifika, základem úspěchu je zajištění  čisté a dostatečně prokysličené vody. Na zvýšené nároky KOI kaprů je zapotřebí myslet již při plánování a výstavbě jezírka.

Krmíte své KOI optimálním krmivem?
Kvalitní krmivo pro KOI koupíte na Jezírka-shop.cz. Krmivo pro KOI v e-shopu

KOI KAPR - NISHIKIGOI

Možná jste se setkali u KOI kapra s pojmenování NISHIKIGOI, je to japonský výraz znamenající brokátový kapr. V japonštině NISHIKI znamená hedvábná látka s pestrými květinovými vzory a GOI je označení pro rybu. Přesně tedy „barevný svítivý nebo květinový, někdy též brokátový kapr“. České označení KOI kapr je ve své podstatně nesprávné. Jelikož označení KOI v japonštině značí kapr, tedy jakýkoliv kapr, tzn.  KOI kapr =kapr kapr.

Originální KOI KAPR - NISHIKIGOI

První KOI kapr byl vyšlechtěn ještě před počátkem našeho letopočtu v Číně. V současné patří tradiční centrum chovu KOI kaprů japonská Niigata, kde se šlechtění KOI kapra věnují přímo průmyslově, již po řadu generací. Kvalitních chovných KOI kaprů je velmi málo a jsou velice drahé. Po výtěru, který obsahuje i několik set tisíc jiker se vybere po určité době zhruba jedno promile kusů k dalšímu chovu. KOI kapr se tře na konci jara ideálně v mělkém jezírku cca 50 cm hlubokém. Originální KOI kapr má nízké až téměř válcové podlouhlé tělo. Tím se rozliší od neoriginálních KOI kříženců, kteří mají tělo kratší a s vysokým hřbetem.

Chov KOI KAPRA

KOI kapři se dožívají věku až 30 let, jsou ovšem zaznamenány případy výrazně vyššího věku u KOI kapra. Průměrně dorůstají délky okolo 30-70 cm, někteří až 100 cm. KOI jezírko musí byt dostatečné prostorné s hloubkou alespoň 1,5 m lépe však 1,8 m. V jezírku pro KOI kapry je nutné zajistit optimální kvalitu vody. Jezírko musí být dobře prokysličené a bez technických pomocníků jako je jezírková filtrace a čerpadla se neobjedeme.

Krmivo pro KOI kapry

KOI kapr je všežravec, ovšem doporučuje se jej krmit speciálně vyvinutými krmivy pro KOI kapry a jezírkové ryby. Krmiva díky svému vyváženému složení přirozeně zvyšují imunitu ryby a přispívají k dobrému vybarvení. Mají vysokou stravitelnost, odpadní látky tak minimálně zatěžují vodní prostředí. Krmivo můžete koupit v naší prodejně nebo na jezirka-shop.cz.

Aktuální nabídka KOI kaprů v prodejně Brno-Bohunice, Sobolova 13.

KOI kapr - základní typy

KOI kapr