Jeseter

jeseter

Jeseter je prehistorická ryba, která je po žraloku druhou nejstarší rybou a to cca  250 milionů let. Jester patří s KOI kapry mezi nejpopulárnější jezírkové ryby. Jester také bývá jejich častým společníkem, svým ladným pohybem u stěn a dna, doplňuje barevné KOI  trhavě se pohybující ve vodním sloupci jezírka. V nabídce prodeje ryb je jeseter malý, jester malý albín, jeseter ruský, jeseter sibiřský a jeseter hvězdnatý.

 

Krmíte jesetery vhodným krmivem?
Kvalitní krmivo pro jestetery  koupíte na Jezírka-shop.cz. Krmivo pro jestery v e-shopu

Jeseter ruský

Acipenser gueldenstaedti

Jeseter ruský je původem z Kaspického a Černého moře, může se vyskytovat i v Dunaji. Jeseter ruský má neobrvené vousy umístěné před ústním otvorem. Vousy společně s několika řadami malých hvězdicových kostěných destiček a nešpičatým nosem jsou odlišné znaky od jesetera malého. Jeseter ruský může dorůst maximální váhy přes 120 kg  (běžně 20-30 kg) a délky 250 cm (běžně 150-200 cm).

Jeseter malý

Acipenser ruthenus

Jesetery malý pochází původem z východní Evropy. V mládí má jeseter malý pestřejší zbarvení a bílé line na bocích a hřbetu. Charakteristický pro jesetera malého je výrazný špičatý nos. Jeseter malý je nenáročná ryba, která dokáže žít v jezírku v hejnu i osamoceně. Díky své přizpůsobivosti se řadí jeseter malý k nejvíce vyhledávaným rybám do jezírek. Jeseter malý může dorůst délky 120 cm (běžně 60-80 cm) při hmotnosti okolo 15 kg.

Jeseter hvězdnatý 

Acipenser stellatus

Jeseter hvězdnatý pochází z Asie, ale můžeme se s ním setkat i v Dunaji. Jeseter hvězdnatý je všežravá ryba náročná při chovu na velmi dobrou kvalitu vody s dostatkem kyslíku, přesto je to díky krásnému zbarvení a protaženému tělu velice oblíbená ryba. Protažený nos se ve stáří prohýbá směrem nahoru. Jeseter hvězdnatý se ve volné přírodě může dožít až 40 let a délky 220 cm (běžně do 150 cm). V jezírku se jeseter hvězdnatý dožívá méně okolo 15 let.

Jeseter sibiřský

Acipenser baeri

Jeseter sibiřský pochází z Ruska (řeky Irtyš, Ob, Lena). Jeseter sibiřský se podobá jeseteru malému, ovšem vybarvení není tak kontrastní. Tato všežravá ryba se dožívá věku až 60 let, ve volné přírodě může dorůst délky až 3 m. Jeseter sibiřský se většinou chová jako sportovní ryba v uzavřených chovech. Jeseter sibiřský je nejodolnější z námi představovaných čtyř druhů, ovšem z důvodu nevýrazného zbarvení je méně oblíbený mezi chovateli.

Aktuální nabídka jeseterů v prodejně Brno-Bohunice, Sobolova 13.

Jeseteři na videu a fotografiích