Plastová jezírka

plastové jezírko

Důvodů proč zvolit plastové jezírko je hned několik. Největší výhodou plastových jezírek je jejich odolnost a dlouhá životnost. Výlisky z plastu jsou extrémně silné a kořeny nebo hraboši je nezničí, jsou UV stabilní a mrazuvzdorné, lze je použít pro variantu vyvýšeného jezírka. Dnes se používají ke stavbě plastových zahradních jezírek především výlisky z termoplastické umělé hmoty, případně polypropylénové desky.

Volba plastového jezírka

Plastová jezírka lze doporučit především pro menší a střední jezírka. Vhodná plocha je alespoň 4 m2 lépe od 6 do 10 m2 a hloubkou okolo 1 m. Malá jezírka se rychle ohřívají a je lepší je umístit do místa, kde sluneční svit nepřesahuje 4-5 hodin denně a přes poledne jsou zastíněná. Plastová jezírek, jejichž kraje se na přímém slunci rozpalují, jsou nebezpečná pro živočichy. Plastové zahradní jezírko nad 10 m2 mohou vyjít již dráž než jezírka foliová.

Pokud se rozhodnete pro plastové jezírko, měli byste si ujasnit jeho velikost a plánovat poněkud velkoryseji. Zvětšení plastového jezírka je problematičtější než např. u foliového jezírka. Výrobci sice dnes již nabízejí různé stavebnice, které umožní jednotlivé díly na sebe navázat a jezírko zvětšit, ale s touto variantou je zapotřebí počítat dopředu. Mezi nevýhody plastových jezírek patří nepoddajnost plastového výlisku a omezený výběr tvarů, velikostí a členitosti. Pokud Vám nevyhovují velikosti a tvary prodávaných plastových jezírek, zkuste poptat foliové jezírko pro srovnání  ceny. Možností je také kombinace folie a plastového jezírka, například pokud chceme jezírko rozšířit o mělčinu nebo připojit bažinu. Vhodné řešení se jeví instalovat okolo jezírka dodatečnou folii, kterou přilepíme k plastovému jezírku a na druhé straně zakončíme bariérou vzlínání.