Jezírka jílová

jílové jezírko

Zahradní jezírko můžete vybudovat i čistě na přírodní a ekologické bázi. Hliněný podklad jezírka můžete izolovat pláty či cihlami z mazlavého jílu. Jíl postupně vodu přijímá, pak následně zbytní a další vodu nepropustí. Velkou výhodou jílu je, že pohlcuje všechny nadbytečné živiny z jezírka a zpětně je pak dokáže rostlinám uvolnit, i když je jíl nejpřirozenější izolační materiál pro jezírka, v praxi se příliš často nepoužívá.

Stavba jílového jezírka

Vystavět funkční a izolované zahradní jezírko pouze z jílu je nejen fyzicky náročné, ale vyžaduje dostatečnou praxi a odpovídající údržbu. Břehy jílovitého jezírka nesmí nikdy zcela vyschnout a jejich sklon by měl být maximálně 30°, aby se zabránilo jejich sesunutí. Pokud chceme dosáhnout v jílovitém jezírku hloubky alespoň 1 m, při dodržení požadovaného sklonu, vychází plocha jezírka cca 30-40 m2.

Zahradní jílovité jezírko nelze vystavět na písčitých půdách, kde by jílové pláty či cihly k podkladu dostatečně nepřilnuly. Pohromou pro hliněná či jílovitá jezírka jsou trhliny v izolační vrstvě, které mohou snadno způsobit prorůstající kořeny z okolních stromů nebo hraboši.