Foliová zahradní jezírka

foliové zahradní jerzíko

Fólie je nejčastěji používaný materiál při stavbě k zahradních jezírek. Foliová jezírka jsou ideální volbou v případě požadavku na individuální tvar jezírka. Jezírko s folií je snazší začlenit do zahrady a vytvořit celý systém jezírka a přilehlých oblastí dle vlastních představ. Pro stavbu jezírek je nutno používat pouze speciální folie, které jsou  dostatečně odolné, stabilizované vůči UV záření a mrazuvzdorné.

Svaření folie do jezírka

Možnost vytvoření libovolného tvaru a profilu patří k největším přednostem jezírek izolovaných folii. Jezírková folie je ověřený materiál s dlouhou životností. Její správné položení a zcelení ovšem vyžaduje zkušenosti. Folie do jezírka  se většinou prodává v pásech od 1 - 2 m v délce cca 20-25 m. Pro většinu zahradních jezírek je zapotřebí jednotlivé pásy svařit a vyrovnat všechny nevzhledné záhyby, ve kterých by se usazoval kal a které jsou potencionálními zdroji prasknutí. Svařování folie vyžaduje zkušenosti a je lépe ho  přenechat odborníkům, doporučujeme svařovat folii tloušťky 1,5 mm. Alternativním řešením pro malá jezírka je slepení jezírkové fólie u fólii okolo 0,5-1 mm, nicméně tato tloušťka má podstatně menší životnost než ověřených 1,5 mm.. Speciální lepidla můžete koupit na jezirka-shop.cz .

Rozhodli jste se pro foliové jezírko a hledáte realizační firmu?
Stačí vyplnit on-line formulář, budeme vás kontaktovat.  Poptávka jezírka

Položení folie do jezírka v jednom kuse

Možnou variantou, kterou ovšem nedoporučujeme je položení předem svařené folie v jednom kuse do jezírka. Musíme ovšem počítat se s větším množstvím záhybů, které jsou nejen potenciálními místy prasknutí, ale jsou také nevzhledné a tvoří prostor pro ukládání nežádoucího kalu. Jestliže se rozhodnete položit folii do jezírka v celku, je  vhodné folii pro lepší tvárnost a ponechat folii cca 1 hodinu prohřát na trávě (ne déle, abychom trávník nespálili). Přestože je pak fólie poddajnější, je manipulace s jezírkovou folií obtížná a vyžaduje několik zdatných pomocníků. Folie do jezírka  50 m2 váží cca 100 kg a více v závislosti na její tloušťce.

Jezírkové folie so dodávají nejčastěji v barvách tmavě zelené a černé, případně světle šedé. Folie tmavých barev vytváří dojem hlubší vody a přirozené barvy dna. Pro podtrhnutí čistoty vody například v koupací části jezírka, je možné použít světlé odstíny. Je ovšem zapotřebí počítat s větší viditelností nečistot (např. listy na dně) či snadno viditelným případným porostem řasy na folii.

Foliová jezírka ve fotogalerii