Koupací jezírka

koupací jezírko

Koupací jezírka jsou moderní alternativou, jak si dopřát uvolnění a radost  z koupání v klidu domova. Šťastní majitelé koupacích jezírek vám potvrdí, jak je příjemné posedět  u koupacího jezírka a pozorovat magickou vodní hladinu či se osvěžit a zaplavat si. Můžete tak spojit radost z koupání a příjemný pocit z přírody ve vlastním koupacím jezírku. Koupací jezírko vám přinese radost po celý rok.

Hledáte firmu pro stavbu koupacího jezírka?
Stačí vyplnit on-line formulář, budeme vás kontaktovat.  Poptávka jezírka

Koupací jezírka celoroční osvěžení těla a duše

Koupací jezírka nemají pouze jednoúčelové využití jako například bazény. I v období, které není vhodné pro koupání, nám přináší pobyt u jezírka radost a odpočinek. Koupací jezírka spojují relaxační účinky a zážitek z přírody v pohodlí vlastního domova. Koupací jezírka ekologicky nezatěžují přírodu chemickými přísadami k udržení křišťálově průzračné vody. Koupací jezírka představují oživení pro zahradu, lze je přirozeným způsobem začlenit do konceptu zahrady, tak aby vznikl jednotný a harmonický obraz. Pravidelné koupání v jezírku zvyšuje obranyschopnost a imunitu organizmu. Zážitek ze zahradního koupacího jezírka lze umocnit uvedením vody do pohybu pomocí atraktivních potůčků, vodopádů nebo fontán. Kvalitní prostředky k údržbě a péči o zahradní koupací jezírko či technické pomocníky můžete koupit na jezirka-shop.cz.

Výhody koupacích jezírek jsme popsali, ale je zapotřebí také upozornit na zápory. Koupací jezírko, na rozdíl od bazénu, nelze jednoduše přikrýt a docílit tak zvýšení teploty vody a lepší ochrany před poletujícími nečistotami. Koupání v koupacím jezírku může být na jaře a na podzim bez dodatečného vyhřívání zážitkem spíše pro otužilé plavce. Voda v koupacím jezírku je na rozdíl od bazénu živá a péče o ni vyžaduje specifické znalosti a zkušenosti. Před koupáním v koupacím jezírku je vhodné se vždy osprchovat a zamezit tak znečištění vody chemickými prostředky, jako jsou kosmetické přípravky nebo opalovací krémy. Vhodná plocha koupacího jezírka je minimálně 30 m2 a zároveň na třetině této plochy je zapotřebí vytvořit hloubku 1,2 až 2 m.

Fotogalerie koupacích jezírek

Koupací jezírka čištěná rostlinami

Zajímá vás, zda vodu v koupacím jezírku lze udržet čistou bez filtru a čerpadel pouze za pomocí regenerační zóny (štěrkové či zeolitové lože a rostliny)? Je sice lákavé si představit, že jezírko takto bude dlouhodobě fungovat, ale nutno říci, že podstatnou část našich realizací tvoří právě rekonstrukce těchto "samočístících jezírek" nebo spíše rybníčků. Pokud mají rostliny přispívat k čištění vody, vyžadují velkou péči, někdy je to přímo těžba biomasy. Je zapotřebí počítat s poklesem filtračních schopností regenerační zóny. Důvodem tohoto poklesu je postupné zanášení štěrkové vrstvy mechanickými nečistotami. V případě použití zeolitu jeho postupný rozklad a klesající schopnost odbourávat nitráty, přesněji schopnost jeho iontové výměny. Zhoršení kvality vody z důvodu postupného hromadění živin v jezírku a poklesu filtračních schopností se nejvíce projevuje v průběhu třetí až páté sezóny. Stavbu jezírka bez čerpadel a externího filtru vám nedoporučíme a ani nenabídneme.

Nelze striktně tvrdit, že není možné vodu v jezírku bez filtru udržet na "určitém stupni čistoty" a tady nastává otázka, jaká kvalita/nekvalita vody je pro vás přijatelná. Pokud se do tohoto experimentu chcete pouštět, respektujte alespoň základní pravidla již od stavby jezírka. Při návrhu koupacího jezírka počítejte s minimálně stejně velkou plochu na plavání a část osázenou rostlinami podporující čištění vody. Voda v jezírku musí cirkulovat pomocí čerpadel a v jezírku nesmí být větší obsádka ryb. Počítejte s tím,  že voda v jezírku (rybníčku) bez externího filtru bude časem kvést a zelenat. Je to důsledek nadbytečného množství živin (dusíkatých látek a fosforu), které nebudou dostatečně odbourávany. Při absenci filtračního zařízení jsou jedinou možností k potlačení bujení řas jen jednorázové prostředky k úpravě vody.

Jestliže jste vsadili na čištění vody v jezírku bez externího filtru a kvalita vody v jezírku se zhoršila pod vaši únosnou mez, obraťte se na Jezirka Brno, Spolehlivé řešení pro vás a vaše jezírko máme!